VÝBĚR NÁSTAVCE NA WC
Se stárnutím nebo v důsledku úrazu se často objevují zdravotní problémy, které nás omezují při každodenních činnostech, kdy se díky omezené pohyblivosti stávají velmi obtížné i tak běžné úkony, jako je použití toalety nebo hygiena. V tomto článku se podrobněji zaměříme na zvyšovací nástavce na WC, které výrazným způsobem ulehčují zejména dosedání i vstávání z toalety, čímž výrazně zvyšují pacientovu soběstačnost a snižují tak možné riziko pádu a úrazu. Navíc se díky tomu při této velmi intimní činnosti sníží potřeba jakékoliv asistence a je tak zachováno maximální soukromí.
Přečtěte si užitečné rady a doporučení, které vám pomohou s výběrem správného nástavce a úpravy prostředí tak, aby co možná nejvíce vyhovovaly Vašim individuálním potřebám a možnostem.
JAKÝ TYP NÁSTAVCE ZVOLIT
Před výběrem nástavce je velmi důležité si nejprve položit otázky, kolik prostoru kolem toalety mám, zda jsou potřeba a možné případné stavební úpravy, jako např. instalace madel, a zda bude toaletu využívat ještě někdo jiný z rodiny nebo spolubydlících. Pokud toaletu bezbariérově přestavujete nebo upravujete, ideálním řešením je pořídit již vyvýšenou toaletní mísu nebo ji zavěsit do optimální výšky. Je-li pro uživatele problematické se na WC jakkoliv dostat, zvažte alternativní použití klozetového křesla. Vždy je ale potřeba zohlednit individuální potřeby i možnosti uživatele a vybrat co možná nejvíce stabilní a bezpečné řešení. Nástavce nedoporučujeme používat uživatelům s poruchou vnímání, koordinace nebo závažnou ztrátou rovnováhy, kdy je nutné nástavec vždy používat pouze s dopomocí a za přítomnosti odborné asistence! Pro výběr správného typu vždy doporučujeme konzultaci s lékařem, fyzioterapeutem, ergoterapeutem nebo odborným poradcem. K odborné konzultaci i vyzkoušení vhodného typu doporučujeme využít kteroukoli z našich poboček a poradních center.
KOLIK MÁM MÍSTA?
Nástavce pasují na většinu běžných toaletních mís. Typ nástavce přizpůsobte dle toho, kolik je kolem toalety místa, jak je daleko od zdi, popř. jaký má typ nádržky. Zvolit můžete některý z jednoduchých nástavců nenáročných na prostor, objemnější nástavce s madly nebo nastavitelné přenosné typy.
VYUŽÍVÁM TOALETU SÁM?
Důležitým faktorem při rozhodování je, kdo WC využívá. Pokud je uživatel sám, je vhodný některý z nástavců s pevným uchycení pomocí šroubů nebo se přímo montují k toaletě. Využívá-li toaletu více lidí, je potřeba zvolit některý z typů, které je možné jednoduše nasadit a zase sundat, aby nepřekážely.
K ČEMU BUDU NÁSTAVEC VYUŽÍVAT?
Záleží, zda je potřeba toaletu zvýšit, kdy stačí standardní plastové nástavce, které mohou být pohodlně vyměkčené, nebo je vhodné z hlediska prevence dekubitů zvolit některý z typů, které vyměkčují stávající toaletní prkénko bez nutnosti zvyšování.
POTŘEBUJI KE VSTÁVÁNÍ MADLA?
Dle vzdálenosti toalety od zdi můžete vybrat některé z madel klasických nebo využít typů prostorových. Pokud z důvodu špatného podkladu nelze madlo do zdi bezpečně přivrtat, mohou být madla součástí nástavce nebo lze zvolit volně stojící stabilní podpěru.
JAK ZVOLIT SPRÁVNOU VÝŠKU NÁSTAVCE
Většina toaletních mís se standardně montuje do výšky 40 cm (okraj bez prkénka). Výška toalety s nástavcem by měla být shodná s výškou podkolenní jamky od země. Při sedu by tak kolenní i kyčelní kloub měl svírat pravý úhel 90°. Pokud nelze z nějakého důvodu optimální vzdálenost změřit a individuálně tak výšku nástavce přizpůsobit, zvolte velikost 10 cm, kterou se dostanete na normu výšky sedu pro veřejné bezbariérové toalety 50 cm. Výšku nástavců přenosných nebo s madly lze individuálně nastavit.
ÚHRADA NÁSTAVCE POJIŠŤOVNOU
Většina nástavců je hrazena zdravotní pojišťovnou a může Vám je předepsat lékař na poukaz, podobně jako lék na recept.
Oproti vystavenému poukazu pak nástavec obdržíte ve zdravotnických potřebách nebo v lékárně.
Předepsat nástavec Vám může praktický lékař (PRL), neurolog (NEU), rehabilitační lékař (REH), ortoped (ORT), geriatr (GER) nebo revmatolog (REV) . Nástavce nemusí schvalovat revizní lékař pojišťovny (RL). Madla hrazena pojišťovnou nejsou a lékař je předepsat nemůže.
Podrobné informace o preskripci pomůcek naleznete v článku METODIKA ZÍKÁNÍ POMŮCKY.